Ekstremalios bėgikės Monikos įspūdžiai iš „Half Marathon Des Sables“ 4 dienų bėgimo iššūkio Fuertaventūroje!

Esame labai laimingi, jog Monika, siekdama savo sportinių tikslų, pasirinko mūsų produktus!

Skaitykite Monikos istoriją ir galbūt Jus tai įkvėps dar nepatirtiems nuotykiams!

Monika, kas tai per varžybos?

Jei trumpai, tai 4 dienų ir 110-ties kilometrų iššūkis Fuertaventūroje ( sala Atlanto vandenyne), kurio metu viską, ko tau gali prireikti varžybose, turi neštis savo kuprinėje.

O tai- ne tik išgyvenimui reikalingi daiktai, tačiau ir papildomas inventorius iš būtinųjų daiktų sąrašo, kuris lygiai taip pat sudaro tam tikrą svorį ir užimą vietą kuprinėje, tačiau jų tau gali nė neprireikti, o neštis- privalu ( pvz.: signalinis veidrodėlis).

Vienintelis dalykas, ko atsargomis rūpintis nereikėjo, tai vanduo. Jo duodavo užtektinai ir kiekvienas per dieną gaudavome po 5 litrus vandens. 

Pats bėgimas, tai 110 kilometrų, kuriuos įveikti turi per 3 dienas.

Trasa – daugiausia smėlis bei akmenys, o kartu kopos ir kalnai. Trasoje nemažai paplūdimių, kuriuose kojos giliai įsminga į smėlį kiekvieno žingsnio metu. Vis dėlto, sunkiausia pasirodo ne tai, o karštis…

Nuolatinė saulės kaitra, o kadangi žinojome, jog bėgsime dykuma, tai ir pavėsio nė nesitikėjome. Man šios bėgimo sąlygos buvo sunkiausios, kokias iki šiol esu turėjusi per savo 17- kos metų bėgimo karjerą.

Monika, kodėl nusprendei dalyvauti tokiame valios, ištvermės ir pasiryžimo išbandyme?

Tokiose varžybose nusprendžiau dalyvauti, nes tai išskirtinis nuotykis ir norėjosi išbandyti save tokiomis sąlygomis, kai nežinai kas laukia ir ko tikėtis, bei trumpam pabėgti nuo rutinos ir komforto.

Pati bėgioju jau apie 17 metų: pradėjau nuo orientavimosi sporto, po to išbandžiau save pusmaratonio varžybose, bet tai manęs nesužavėjo, buvo per mažai, todėl pradėjau bėgti vis ilgesnes distancijas, kol išbandžiau save 80 kilometrų trasoje.

Labai patiko, nors tuo metu, kai bėgau, išgyvenau akimirkų, kai sakiau sau „ niekada daugiau nekartosiu, bet dabar – laimėsiu“. Po to karto ruošiuosi daugiausiai „ultra“ distancijoms kalnuose ar plentu (*ultra distancija yra viskas, kas daugiau nei oficialus maratonas. Iki šių varžybų Fuertaventūroje esu ilgiausiai laiko bėgusi 24 valandas, o daugiausiai – 100 kilometrų (mano laikas- 8h 53min)).

Tikrai neketinu sustoti, tai mano aistra!

Kas tokiose varžybose yra svarbiausia?

Tokiose sekinančiose varžybose vienas svarbiausių dalykų yra mityba! Pirmą kartą varžybose girdėjau, jog prieš pat startą ir tarp etapų buvo griežtai sakoma „Jokių tablečių, žmonės! Valgykit normalų maistą su daug druskos ir nepamirškite gerti elektrolitų! Pilkite vandenį ant galvos!”

Jau prieš išvykstant į šias varžybas turėjau susidėliojusi planą mitybai: bėgimo metu gersiu elektrolitais ir angliavandeniais praturtintą vandenį bei rinksiuosi maistingus batonėlius. Tarp etapų –  batonėlius bei kaloringą turistinį užpilamą maistą. Kadangi tai kelių, o ne vienos dienos varžybos, labai svarbu pasirinkti kuo maistingesnį bei geresnės sudėties maistą, suskaičiuoti kiekvienos dienos kalorijas bei tai, ką naudingo organizmui su jomis gausiu.

Vienas iš svarbesnių reikalavimų maistui – maistingumas ir kompaktiškumas, kadangi kaip ir minėjau: bėgti reikia su visu inventoriumi, maistu ir vandeniu. Tad pasirinkimas iš ties nebuvo labai didelis, kadangi man žinomi sportiniai papildai dažnai yra kaloringi, o mineralų beveik nėra arba jų įvairovė didelė, tačiau kiekiai – man nepakankami.

 Batonėlius, kuriuos rinksiuosi varžyboms jau buvau numačiusi iš anksto – Pulsaar Nutrition Superfood, kadangi jie yra maistingi bei itin natūralios sudėties ir praturtinti supermaisto produktais: riešutai, datulės, spirulina, maca, acai. Juos jau buvau ragavusi bėgdama „UltraX trasos“ varžybose Lietuvoje vasarą.

Susisiekiau su Pulsaar atstovais dėl batonėlių, o jie man pasiūlė išbandyti ir jų naują produktą – izotoninį gėrimą su elektrolitais, kuris turėtų padėti išlaikyti ir atstatyti skysčių bei svarbiausiųjų mineralų balansą organizme ekstremaliomis ir sekinančiomis tokių varžybų sąlygomis. Tad susikrovusi kuprinę tik su svarbiausiais daiktais leidausi į „gyvenimo varžybas“.

1 diena: 30km:

  Nors organizmui buvo didelis šokas dėl karščio, tačiau pirmus kilometrus per kalnus nebuvo sunku įveikti iki pat paplūdimio, kur laukė apie 8 km bėgimas klampiu smėliu. Kadangi diena pasitaikė labai vėjuota, sunkiai suvokiau, kaip buvo karšta, dėl to gėriau tikrai nepakankamai skysčių ir stipriai dehidratavau.

Kai tai supratau, jau buvo pusiaukelė ir netgi didelis vandens kiekis atsistatyti nebepadėjo, tik pastiprino skrandžio skausmus. Šiaip ne taip, po 4 valandų bėgimo, pasiekiau finišo liniją. Pasirodo iš moterų atbėgau 8-oji, bet patikėkite, tuo metu man visai tai nerūpėjo. Dehidratavusi ir perkaitusi nuo saulės, norėjau tik kuo greičiau pailsėti.

Prigriebiau 5 litrus vandens ir įlindau į palapinę. Net nenoriu prisiminti, kaip jaučiausi, tačiau pavyko užsnūsti bent porai valandų ir atsibudau iš naujo pasikrovusi. Nusileidus saulei pagaliau pavalgiau: Pulsaar supermaisto batonėlį ir pakelį užpilamos maistingos vakarienės. Galiausiai susipakavau daiktus rytojui ir užmigau palapinėje, kadangi sekančią dieną laukė dar sunkesni – 55 kilometrai.

2 diena: 55 km: 

 Antrąją dieną startavom 6:30, saulei nepakilus, todėl dar nebuvo karšta. Vakar dienos pamoką išmokau ir nuo pat pradžių gėriau daug vandens bei izotoninio gėrimo su elektrolitais. Keturiuose vandens punktuose atbėgdavau su praktiškai tuščiomis gertuvėmis, kurias prisipildžiusi ir vėl leisdavausi į trasą.

Valgyti buvo labai sunku: dėl labai didelės kaitros organizmas visiškai nenorėjo jokio kieto maisto. Pirmus 30 kilometrų smėliu ir kalneliais prabėgau gana lengvai iki trečiojo vandens punkto, kur suvalgiau pusę Pulsaar batonėlio ir išjudėjau į sunkiausią trasos dalį: kalnai be užuovėjos ir sekinantis karštis.

Vandens ir Pulsaar izotoninio gėrimo su elektrolitais gėriau tikrai daug, bet pritrūko adaptacijos karščiui, todėl pradėjau judėti daug lėčiau. Po 7 valandų bėgimo užkopiau į paskutinį kalniuką ir pasiekiau finišą. Šiandien jau atbėgau 4-oji tarp moterų! Prisiminus ankstesnę dieną, jaučiausi daug geriau po finišo ir manau, tai dėl to, kad prisiverčiau gerti daug skysčių bei palaikyti elektrolitų balansą organizme.

3 diena – poilsis:

 Nepaisant to, kad turėjome ir vieną dieną, kada galėjome pailsėti, tai tikrai nebuvo lengva. Kepinanti dykumos saulė ir alinantis karštis vargino ir nieko nedarant.

4 diena: 25 km: 

Paskutinę dieną turėjome įveikti 25 km.  Trasos pabaigą vainikavo kalnai. Startavome 9:30 ir jau tada buvo karšta. Pasiruošiau svarbiausius atributus – dvi gertuves: vienoje vanduo, kitoje izotoninis gėrimas su elektrolitais. Iki finišo turėtų pakakti.

Nuo pat pradžių bėgau greitai, stengiausi išlaikyti tempą iki paskutiniųjų 6 kilometrų, kurie prasidėjo įkalne. Natūralu, jog tempas sulėtėjo, tačiau didelė motyvacija, bei į nugarą alsuojanti, tokia pat motyvuota bėgikė neleido man pasiduoti. Tolumoje išvydus finišą apėmė stiprios emocijos, kurias kaupiau savyje visas tas varginančias dienas, stengdamasi išlikti stipri. Tądien atbėgau 2-tra! 

Susumavus rezultatus – likau 4-ta moterų tarpe, bei 24-ta tarp visų 600 dalyvių (iš kurių finišavo 450 dalyvių). 

Mityba: tokiomis ekstremaliomis sąlygomis per 4 dienas suvartojau: 

  • 10 porcijų Pulsaar izotoninio gėrimo su elektrolitais (gertuvė buvo 0,750 ml, tai maišydavau dvi porcijas iš karto, buvo skanu ir skonis nenusibodo). Būtent šių varžybų metu labiausiai gelbėjo izotoninis gėrimas su elektrolitais, nes jo poveikį jaučiau labiausiai ir nereikėjovartoti jokių papildomų mineralų ar druskų per varžybas bei po jų. Vis dėlto kitą kartą į varžybas pasiimčiau mažesnę pakuotę ar iš karto išdalinčiau porcijomis, kad būtų patogiau. 
  • Suvalgiau 6 porcijas Pulsaar Superfood batonėlių (1 vnt -60 g), bei 6 paruoštus užpilamus sočius maisto davinius ir daug vandens! Iš tiesų tai nedaug maisto kai toks fizinis krūvis, bet teko valgyti net ir makaronus bei kuskusą visai nejaučiant alkio jausmo. Batonėliai labai patiko ir tikrai buvo subalansuoti bei skanūs!  Juos valgiau ir prieš varžybas, per, tarp jų ir po, tačiau skonis vis tiek neatsibodo.

Nuotraukos iš Monikos asmeninio albumo.

Monika ir jos nuotykius galite sekti Instagram: https://www.instagram.com/monika_got/ 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

  +  1  =  6