Internete yra labai daug įvairios informacijos, todėl kartais yra sunku rasti tinkamą ir patikimą informaciją apie ingridientus, esančius produktuose, jų funkcijas organizmui.
Pasidomėkime keliomis!

Aminorūgštys, kas tai?
Pagrindiniai elementai aminorūgšties yra anglis (C), vandenilis (H), deguonis (O) ir azotas (N), nors galimi ir kiti elementai randami tam tikrų aminorūgščių. Yra žinomos apie 500 natūralių aminorūgščių, o baltymus sudarančių aminorūgščių, kurias koduoja DNR, yra 20.
Kai žmogus pradeda laikytis dietos, 20 standartinių aminorūgščių yra naudojamos baltymams ir kitoms biomolekulėms sintetinti arba jie yra oksiduojami į karbamidą ir anglies dioksidą kaip energijos šaltinį.

L-Leucinas
L-Leucinas yra esminė aminorūgštis – tai viena iš devynių esminių aminorūgščių, kurios yra labai svarbios mūsų organizmo struktūrai, jėgų atsistatymui ir palaikymui. Organizmas negali jos pasigaminti, todėl ji turi būti gaunama su maistu. L-Leucinas yra laikomas gyvybiškai svarbiu sportininkams, nes jis padeda atkurti įvairių tipų audinius: ir kaulų, ir raumenų, užkerta kelią raumenų masės naikinimui ir skatina liesosios masės struktūrą.
L-Leucinas negali būti sintetinamas kepenyse, todėl jį reikia gauti su maistu kaip  mitybos papildą. L-Leucinas atlieka labai svarbią raumenų vientisumo palaikymo ir jų atsinaujinimo (baltymų sintezės palaikymo) funkciją. Jis atlieka dvi svarbias funkcijas: antikatabolinę (užkerta kelią ląstelių naikinimui) ir anabolinę (skatina raumenų regeneraciją). Dėl šios priežasties jis yra vienas svarbiausių atsigavimo po sporto veiklos veiksnių.

L-Valinas
L-Valinas yra nepakeičiama aminorūgštis, kalbant apie audinių formavimąsi, raumenų regeneraciją ir randų susidarymą. Organizmas jo negali pasigaminti, todėl jis turi būti įtraukiamas į mitybą. Tai yra sportuojant vartojamas papildas, suteikiantis jėgų. Pagrindinis L-Valino privalumas yra geresni sporto veikloje pasiekiami rezultatai, jis sudaro galimybę geriau valdyti raumenis, padeda numesti svorio ir tonizuoja kūną. Kaip ir L-Leucinas, jis atlieka ir antikatabolinę, ir anabolinę funkcijas. Jis stimuliuoja raumenų augimą ir teikia energijos organizmui, palengvina raumenų audinių atsistatymą ir padeda žaizdų gijimui.

L-L-Izoleucinas
L-L-Izoleucinas yra aminorūgštis, atliekanti raumenų apsaugos ir energijos jiems teikimo funkciją, kuri taip pat padeda didinti atsparumo ir energijos lygį. L-Leucinas taip pat gali pagreitinti atsistatymo procesą, patyrus raumenų sužalojimus ir odos pažeidimus. Kaip ir L-Leucinas bei L-Valinas, jis atlieka ir antikatabolinę, ir anabolinę funkcijas. Sportuojant jis padeda geriau paskirstyti raumenų audinius ir padeda išvengti katabolizmo. Pagrindinė šios aminorūgšties funkcija yra stabilizuoti cukraus vartojimą. Jis yra lengvai įsisavinimas, o raumenų audiniai naudoja jį energijos gamybai.

B-Alaninas
Beta-Alaninas yra papildas, naudojamas kaip papildas sportuojant, kuris yra aktyvinamas, organizme prasidėjus nuovargio fazei ar atsiradus raumenų nuovargiui. Šio papildo paskirtis yra padidinti sportininko jėgą ir pailginti ištvermę. Beta-Alaninas yra neesminė aminorūgštis, kurią kepenys pasigamina in vivo. Jis veikia kaip slopinanti medžiaga, reguliuojanti raumenų rūgštingumą. Nurijus Beta-Alanino molekulės sąveika su histidino molekule sąlygoja jo konvertavimą į karnoziną. Beta-Alaninas pagerina raumenų ištvermę, sumažina raumenų nuovargį po treniruotės ir palengvina atsigavimą. Rekomenduojama ištvermės reikalaujančių sporto šakų sportininkams, pavyzdžiui, dviračių sporto atstovams.

O kaip yra su Omega?

Omega 3
Dar vadinama linoleno rūgštimi, yra esminė riebalų rūgštis, kadangi organizmas negali jos pats pasigaminti. Ši  riebalų rūgštis  didina našumą ir padeda mažinti nuovargį.  Ji taip pat padeda aprūpinti raumenis deguonimi. Omega 3 riebalų rūgštys yra esminės ląstelių membranų sudėtinės dalys, palaikančios jų takumą ir stabilumą, pagrindinis ląstelių funkcijos, organų (širdies, kepenų, inkstų, smegenų…), todėl ir kūno, elementas.

Omega 6
Dar vadinama α-linoleno rūgštimi, yra esminė riebalų rūgštis, kadangi organizmas negali jos pats pasigaminti. Ji pagerina  našumą sporte ir skatina atsigavimą. Linoleno rūgštis atlieka svarbią ląstelių membranos susidarymo funkciją, ji taip pat yra susijusi su imuninės sistemos funkcionavimu bei reakcijos į uždegimą procesu.

Mes ir toliau rinksime informaciją, kad galėtume daugiau sužinoti apie savo kūną!

Iki greito!

Pulsaar komanda

Autorius mikelis.piziks

Palikite komentarą

Your email address will not be published. Required fields are marked *